جهت اجاره جرثقیل کفی سه تن و 4 تن با شماره 09120443017 تماس بگیرید. جرثقیل های کفی برای حمل و جابجایی کانکس و انواع بار تا تا وزن سه کاربرد دارند. برای اجاره جرثقیل های 7 تن و بالاتر با شماره 09122503250 تماس بگیرید.

قلاب¬های باربندی و نحوه استفاده ایمن از آنها

قلاب­های باربندی و نحوه استفاده ایمن از آنها

همانطور که در حال برنامه برای پروژه باربندی جدیدتان هستید باید به فکر قلاب­های بالابر نیز باشید. شما میتوانید این ابزار را از شرکت های باربری بگیرید یا اگر میخواهید آن را بخرید باید از ابزار فروشی­ها آن را تهیه کنید. انتخاب قلاب مناسب به عواملی مانند وزن بار، جنس بار، نوع طنابی که میخواهید استفاده کنید، نوع اتصالاتی که به کار میبرید، زاویه طناب، و یک سری عوامل دیگر بستگی دارد.

انواع قلاب­ها

انواع بسیار زیادی از قلاب­ها در بازار وجود دارند که میتوانید از بین آنها قلاب مورد نظرتان را انتخاب کنید. رایج ترین انواع آن عبارتند از:

قلاب­های چشمی:

این نوع قلاب دارای یک زنجیر است که به طور دائمی به طناب متصل شده یا به کابل جوش شده است. این نوع قلاب دارای انعطاف و قابلیت حرکت بسیار بالایی دارد. متاسفانه به دلیل این که قلاب چشمی ثابت است در صورت بروز اتفاقی از جمله خم شدن قلاب، و یا شکستن آن در حین کار باید تمامی کابل را تعویض کنید.

قلاب­ کلویس (clevis):

قلاب­های کلویس یک نوع سیستم باربندی هستند که از یک کلویس ( یک قلاب U مانند) و یک پین کلویس تشکیل شده است. جداسازی و تعویض قلاب­های کلویسی بسیار آسان است و در صورت آسیب دیدن در اثر شکستن، خم شدن و یا کش آمدن میتوانند به راحتی تعویض شوند. به دلیل این که قلاب به آسانی از یک طرف به طرف دیگر میچرخد انعطاف و آزادی عمل قلاب چشمی را ندارد.

قلاب­ شیول :(shivel)

قلاب­های شیول قابلیت چرخش را دارند تا به بار اجازه دهد که به درستی به قلاب متصل شود. شما باید از قلاب در مواقعی استفاده کنید که میخواهید قلاب را به نقطه اتصال متصل کنید.

همچنین نوع خاصی از شیول نیز وجود دارد که دارای به قلاب اجازه میدهد که زیر بار به طور آزادانه بچرخد. همچنین قطعاتی وجود دارند که از پیچ و تاب خوردن بار جلوگیری میکنند.

نکات ایمنی قلاب­های باربندی

برای پیشگیری از به وجود آمدن حادثه در محل کارتان باید با به نکات ایمنی زیر توجه ویژه­ای داشته باشید.

قبل از شروع به بلند کردن و جا به جا کردن بار به طور دقیق قلاب ها را بررسی کنید و قلاب هایی را که بیشتر از 10 درصد آنها خورده شده است را تعویض کنید.

همچنین باید قلاب­هایی که دهنی یا سرشان بیشتر از 5 درصد نسبت به حالت نرمال بازتر شده است را نیز تعویض کنید

قلاب­هایی را که خمیده شده اند و یا پیچ خورده اند نیز باید تعویض شوند و همچنین پیچ­ها و مهره­های آسیب دیده نیز باید تعویض شوند.

اگر قلاب ها وضعیت مناسبی دارند میتوانید از آنها استفاده کنید. موارد ایمنی استفاده از قلاب­ها را بدانید تا موقع انجام کار به افراد اطراف دستگاه و یا خود دستگاه آسیبی وارد نکنید.

همه قلاب­ها دارای محدودیت هایی هستند. برای جلوگیری از وارد شدن آسیب مالی و جانی به خودتان و افرادی که در اطراف دستگاه هستند این محدودیت ها را رعایت کنید و بیش از حد قابل تحمل قلاب با آن باری بلند نکنید.

هنگام بار زدن به هیچ وجه مقدار بار را به یک باره افزایش یا کاهش ندهید چون این کار ممکن است فشار زیادی را به قلاب وارد کند.

اگر در یک کارخانه کار میکنید قلاب را در معرض مواد خورنده و اسیدی و یا دماهای بالا قرار ندهید. این موارد میتوانند به قلاب اثر منفی بگذارند و آستانه تحمل بار آن را کاهش دهند.

پروسه بلند کردن صحیح بار به وسیله قلاب

برای بارگیری و جا به جایی صحیح و همچنین محافظت از قلاب در برابر آسیب­ها باید پروسه صحیح بلند کردن بار را انجام دهید.

  • به هیچ وجه وزنی خارج از تحمل قلاب را بلند نکنید
  • وزن بارتان را بدانید و مطمئن شوید که از محدوده وزن قابل تحمل برای قلاب خارج نیست
  • همانطور که در بالا اشاره شد، از بارگیری های ناگهانی بپرهیزید.
  • هنگامی که از یک دستگاه برای اتصال قلاب به بار استفاده میکنید مطمئن شوید که آن دستگاه پس از انجام اتصال دیگر به بار متصل نیست.
  • مراقب باشید که دستتان بین قلاب و بار گیر نکند. اگر از دو قلاب به صورت همزمان استفاده میکنید مراقب باشید که تحت هیچ شرایطی بار اضافی­ای به یک از قلاب­ها وارد نشود.

نگهداری از قلاب­های بالابر

برای این که بتوانید از قلابتان برای مدت طولانی­ای استفاده کنید باید به طور خاصی از آنها مراقبت کنید. اگر نگهدارنده قلابی دارید که به درستی کار نمیکند آن را تعمیر کنید. و مطمئن شوید که این تعمیرات توسط متخصصان با تجربه انجام بشوند.

بهتر است با یک فرد حرفه­ای که در شرکت­های عرضه کنند جرثقیل کار میکند کار کنید. در این صورت شما مطمئن میشوید که تمامی آسیب­های وارد شده به قطعه­تان به درستی تعمیر شده اند. اگر میخواهید قطعه ای را تعویض کنید حتما دقت کنید که قطعه جدیدتان کاملا مشابه قطعه­ای است که در کارخانه بر روی دستگاه نصب شده بوده است.

فرم تماس

هدف ما ارائه بهترین خدمات به شما می باشد . مشتاقانه منتظر نظرات و انتقادات شما هستیم .